Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Pasja jest czymś co uskrzydla. Czasem jest jednak tak, że to pasja zabiera nam to co najważniejsze. Góry niosą ze sobą wysokie ryzyko. Tragedie są o tyle ciężkie, że zabierają osoby sprawne, z wielką chęcią do życia, które na wieczność zostaną tam gdzie ich serce. W takich sytuacjach niestety jesteśmy bezradni. Ich ciała na zawsze pozostaną gdzieś wysoko w górach. Dla rodzin tych osób są to traumatyczne przeżycia. Aby ulżyć sobie i swoim myślom i aby w jakiś symboliczny sposób pożegnać swoich bliskich, rodziny stawiały symboliczne tablice upamiętniające osoby, które zostały pochłonięte przez góry na wieczność. W ramach tego powstał Tatrzański Cmentarz Symboliczny.

Idea Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego

Tatrzański Cmentarz Symboliczny, dawniej posiadał nazwę Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr. Znajduje się na zachodnich stokach Ostrewy w Tatrach Wysokich.  Ideą cmentarza było zebranie wszystkich tablic upamiętniających osoby, które zginęły w Tatrach i stworzenia miejsca dla modlitwy i refleksji. Pomysłodawcą i realizatorem miejsca był czeski taternik i malarz Otakar Štáfl. Miał on na celu zaprzestanie umiejscawiania tablic pamiątkowych ofiar w miejscu ich śmierci. Chciał stworzyć obszar w którym każdy mógłby dodać swoją symboliczną tablice. Zebrał wszystkie tablice z różnych części Tatr, później rodziny zmarłych dodawały nowe już w miejscu symbolicznego cmentarza.

Historia cmentarza w Tatrach

W 1934r zostało wybrane miejsce na cmentarz, a w 1936r powstała murowana kapliczka, która jest centralnym punktem cmentarza.  Budowę realizowano dzięki pomocy KČST, później KSTL. Tatrzański Cmentarz Symboliczny został otwarty 11 sierpnia 1940r. Motto jakie góruje w tym miejscu brzmi: „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu” (Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze). Cmentarz został usytuowany pośród kosodrzewiny i wielkich bloków skalnych pod zachodnią ścianą Osterwy w Dolinie Mieguszowieckiej. Od 1969 r. cmentarzem opiekuje się słowacki Tatrzański Park Narodowy. Cmentarz ma charakter symboliczny, nie znajdują się tam ciała zmarłych a jedynie tabliczki i drewniane krzyże upamiętniające osoby zmarłe tragicznie w górach.

„Pochowani” na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym

Obecnie na cmentarzu znajduje się około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. Cmentarz upamiętnia ofiary gór różnych narodowości, nie tylko Polaków. Tablice są stawiane od początku XX wieku. Najstarszą tablicą jest ta poświęcona młodemu węgierskiemu taternikowi Jenő Wachterowi, który zginął tragicznie w 1907 roku. Zawierają one wiele nazwisk znanych i nieznanych pasjonatów gór, taterników, ratowników górskich. Na tablicach Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego można spotkać między innymi takie nazwiska jak:

Klemens Bachleda – ratownik górski, przewodnik tatrzański, członek Tatrzańskiego Ochotniczego  Pogotowia Ratunkowego. Zginął 6 sierpnia 1910r. w trakcie wyprawy ratowniczej.

Jan Długosz -taternik, literat, ratownik górski i przewodnik. Zasłynął między innymi przejściem, symbolicznej wśród alpinistów, ściany Petit Dru. Zginął 2 lipca 1962 wskutek upadku w Tatrach.

Wiesław Stanisławski – taternik. Zginął w wieku 24 lat podczas wyprawy w Dolinie Batyżowieckiej.

Mieczysław Karłowicz – kompozytor, dyrygent, taternik. Zginął 8 lutego 1909 roku przysypany lawiną śnieżną.

Jak umieścić tablicę na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym?

O umieszczeniu tablic na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym decyduje komisja, a są one montowane przez pracowników Ośrodka Służby Terenowej TANAP. W 1970 cmentarz został wpisany do rejestru pamiątek narodowych Słowacji. Dzięki inicjatywie zapoczątkowanej przez czeskiego taternika pamięć o ludziach gór pozostanie wieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *