Cmentarze w Szczecinie

Większość cmentarzy umiejscowionych w dużych miastach jest już przepełnionych. Niestety, nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Jaki mamy wybór, jeśli chcemy pochować bliską nam osobę w Szczecinie? Dom pogrzebowy pomoże nam z wieloma formalnościami, jednakże o wyborze miejsca pochówku musimy zdecydować sami.

Szczeciński Cmentarz Centralny

Jest to największy cmentarz w naszym kraju, a do tego trzeci co do wielkości w Europie. Ma on powierzchnię 170 hektarów, na której spoczywają zwłoki około 300 tysięcy osób. Nekropolia ta ustępuje w Europie rozmiarami tylko i wyłącznie Ohlsdorfen w Hamburgu (powierzchnia 200 ha) oraz Wiener Zentralfriedhof w Wiedniu (powierzchnia 198 ha. Główne alejki parkowe nekropoli mają aż 12 kilometrów długości, a boczne aż 60 km długości.

Cmentarz w Dąbiu

Znajduje się przy ulicy Goleniowskiej 33-38, został założony w 1930 roku. Jest to cmentarz komunalny, spoczywają tu zwłoki ewangelików oraz katolików. Zlokalizowany zaraz przy szosie do Goleniowa po stronie południowej, między ulicą Kostrzyńską oraz Warmińską. Otaczają go lasy komunalne oraz tereny zabudowane. Powierzchnia cmentarza wynosi aktualnie ponad 8ha, a najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1923 roku.

Cmentarz komunalny w Zdrojach

Znajduje się przy ulicy Poległych, został założony w drugiej połowie XIX wieku. Zlokalizowany przy ulicy Poległych oraz Cedrowej. Kiedyś chowano na nim jedynie ewangelistów. Jego powierzchnia wynosi ponad 3ha.

Cmentarz w Płoni

Cmentarz komunalny w Płoni znajduje się przy ulicy Uczniowskiej, został założony w XIX wieku. W jego sąsiedztwie znajdują się lasy oraz pola uprawne. Kiedyś chowano w nim osoby wyznania ewangelickiego, na początku XX wieku został rozbudowany do rozmiarów ponad 2 hektarów. Na jego terenie umiejscowiony jest pomnik dla mieszkańców Płoni poległych w latach 1914-1918, zbudowany w 1924 roku. Kaplica cmentarna, która powstała w pierwszej połowie XX wieku, została zniszczona, widać po niej jedynie ślady fundamentów.

Cmentarz Wielgowo

Cmentarz komunalny w Wielgowie znajduje się przy ulicy Urodzajnej. Został założony w XIX wieku, pierwsze informacje o jego istnieniu zostały zamieszczone na mapie z roku 1888r. Zlokalizowany na terenie równinnym, w sąsiedztwie pól uprawnych. Kiedyś chowano na nim jedynie wiernych wyznania ewangelickiego. Dopiero po roku 1945, rozpoczęto chowanie zmarłych Polaków, w dużej mierze wyznania rzymskokatolickiego.

Wybór konkretnego cmentarza

Jak zapewne każdy zdaje sobie sprawę, rodzina musi podjąć decyzję o miejscu pochówku osoby bliskiej, możliwie jak najszybciej. Zakład pogrzebowy zajmie się wszelkimi formalnościami, ponieważ większość tego typu firm oferuje kompleksowe usługi. Wybierając miejsce pochówku, weźmy pod uwagę parę czynników, przede wszystkim to, czy nasza bliska osoba, chciałaby zostać pochowana w danym miejscu oraz czy my sami będziemy mieli możliwość łatwego dotarcia do danego cmentarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *