Cmentarz żydowski na Górze Oliwnej

Największym, najstarszym, a jednocześnie najdroższym na świecie cmentarzem żydowskim jest ten znajdujący się na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Pierwsze pogrzeby miały tam miejsce już 3000 lat temu i odbywają się do dnia dzisiejszego. Zmarli układani są w specyficzny sposób – tak, aby ich twarze spoglądały na miejsce, w którym kiedyś znajdowała się Świątynia Jerozolimska, a obecnie usytuowana jest Ściana Płaczu. Ze względu na to, że znajduje się na Ziemi Świętej, jest określany przez Żydów  jako ich najważniejszy cmentarz. Pragnieniem wielu Żydów na całym świecie jest to, by zostać pochowanym właśnie na cmentarzu na Górze Oliwnej.

Historia cmentarza

Obecna forma cmentarza zaczęła kształtować się od XVI wieku. Wcześniej pochówki Żydów odbywały się w jaskiniach na zboczach Góry Oliwnej, które wtedy pełniły funkcję grobowców.

Pierwsze pochówki miały miejsce na obszarze tradycyjnie określanym Doliną Jozafata. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że od IV wieku biblijna kraina zwana Doliną Jozafata jest właśnie utożsamiana z obszarem pomiędzy Wzgórzem Świątynnym w Dolinie Cedronu, a Górą Oliwną. Niestety nie ma to rzetelnego, historycznego potwierdzenia – niektóre źródła przyjmują jednak za pewnik tę biblijną tradycję. Obecnie obszar ten jest nadal częścią cmentarza.

Stara część cmentarza żydowskiego znajduje się na zboczach Góry Oliwnej. Można stamtąd podziwiać dolinę Cedronu, który wypływa ze starożytnej części cmentarza. Znajdują się tam groby żydowskie z czasów Drugiej Świątyni – czyli okresu mniej więcej od roku 500 p.n.e. do pierwszego wieku naszej ery. 

Tradycja żydowska mówi, że przez teren cmentarza wielokrotnie przechodził za swojego życia Jezus, wchodząc na Górę Oliwną. Między innymi dwukrotnie przechodził tę trasę w Wielki Czwartek. Pierwszy raz po Ostatniej Wieczerzy, gdy szedł się pomodlić. Drugi raz, gdy był prowadzony przez żołnierzy do Kajfasza.

Proroctwa opisane w Księdze Zachariasza mówią również, że gdy rozpocznie się Zmartwychwstanie, to Mesjasz, idąc w kierunku Wzgórza Świątynnego, będzie wskrzeszał jako pierwszych właśnie tych, którzy będą pochowani na cmentarzu żydowskim na Górze Oliwnej.

Pochowani na cmentarzu

Dzięki swojej wielowiekowej tradycji i szczególnemu znaczeniu dla Żydów na cmentarzu żydowskim na Górze Oliwnej pochowanych jest wiele znanych osób m.in. pisarzy, rabinów, żołnierzy i innych osób zasłużonych dla Izraela.

Najstarszymi grobowcami na cmentarzu są cztery groby:

  • Pierwszy z nich – grób Absaloma, który był synem Dawida.
  • Drugi Jozafata – będącego królem Judy w IX wieku p.n.e.
  • Trzeci grób przypisywany jest Zachariaszowi, który był ojcem Jana Chrzciciela.
  • Natomiast czwarty grób jest według tradycji grobem św. Jakuba – pierwszego biskupa Jerozolimy, przyrodniego brata Jezusa.

Poza tym na cmentarzu żydowskim na Górze Oliwnej pochowani są między innymi:

  • Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Szemu’el Josef Agnon
  • Ofiary buntów arabskich z początku XX wieku
  • Polegli w wojnie o niepodległość Izraela
  • Menachem Begin – szósty premier Izraela

Szacuje się, że na cmentarzu jest pomiędzy 70 000, a 150 000 grobowców. Niektóre źródła podają, że liczba grobów przekracza nawet 180 000.

Najdroższy cmentarz na świecie

Ze względu na to, że cmentarz na Górze Oliwnej zajmuje szczególne miejsce w sercach Żydów, jest on też najdroższym cmentarzem na świecie. Wielu z nich pragnie zostać na nim pochowanym. Przybywają do Jerozolimy od stuleci, aby móc zostać pochowanym jak najbliżej świętego miejsca.

Zmarli na cmentarzu są układani stopami w kierunku Wzgórza Świątynnego, tak by było im łatwiej wstać w Dniu Sądu Ostatecznego. Według wierzeń Mesjasz w dniu Zmartwychwstania będzie rozpoczynał wskrzeszanie właśnie od tego miejsca.

W obecnych czasach miejsc na cmentarzu jest coraz mniej, ale chętnych wciąż nie ubywa. Niestety na pochówek mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi. Ceny miejsc na cmentarzu sięgają kilkudziesięciu tysięcy amerykańskich dolarów, a według niektórych źródeł nawet przekraczają milion dolarów za kwaterę dla jednej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *