Cmentarz w Laskach

Na skraju Puszczy Kampinoskiej, około 14 kilometrów na północny zachód od Warszawy, leży wieś Laski, gdzie znajduje się niezwykły cmentarz. Założono go już prawie 100 lat temu i pochowano na nim szczególne osoby związane z tym miejscem.

Historia Cmentarza w Laskach

Cmentarz leśny w Laskach powstał w latach 20. XX wieku na terenie Zakładu dla Niewidomych, a dokładnie w jego północno zachodniej części. Osoby, jakie tu pochowano, były szczególnie zasłużone dla założonego w maju 1911 roku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Prawo do pochówku na tym cmentarzu mieli również przyjaciele Towarzystwa, pracownicy Zakładu dla Niewidomych oraz opiekujące się nim zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Na cmentarzu pochowano jednak także osoby wybitne, które zaliczały się do katolickich kręgów warszawskiej inteligencji i związane były z siostrami franciszkankami oraz samymi Laskami.

Geneza cmentarza leśnego

Zakład dla Niewidomych został założony przez pochodzącą z zasłużonej rodziny hrabiankę Różę Czacką. Jako młoda kobieta Czacka straciła wzrok. Wtedy właśnie postanowiła, że misją jej życia będzie opieka nad niewidomymi – stąd pomysł założenia wspomnianego już Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Czacka w 1916 roku wstąpiła do zakonu, a dwa lata później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które także za cel obrało sobie pracę na rzecz osób, które straciły wzrok. Początkowo prowadziła działalność w Warszawie, jednak po otrzymaniu w 1921 roku  od Antoniego Daszewskiego ziemi na skraju Puszczy Kampinoskiej, przeniosła ją w to miejsce. Najpierw powstał niewielki drewniany budynek, a później cały kompleks Zakładu dla Niewidomych. Szybko zaczęto też planować  założenie cmentarza przyzakładowego. Ostatecznie powstał on w 1929 roku za zgodą Kurii Metropolitalnej w Warszawie. Pierwszą osobą, jaką tu pochowano była siostra Krzysztofa Marianna Ceglińska, która przed śmiercią wyraziła pragnienie, by właśnie w Laski były miejscem jej wiecznego spoczynku. To jej życzenie stało za rozpoczęciem starań o zgodę na powstanie cmentarza. Pochowaną ją 5 listopada.

Cmentarz w Laskach dzisiaj

Cmentarz ukryty jest w sosnowym lesie. Brakuje tutaj okazałych pomników, zobaczymy jednak drewniane krzyże i głazy. Cmentarz pomyślany został jako skromne miejsce spoczynku. Zajmuje teren o powierzchni 1 ha i ma kształt zbliżony do trapezu. Na jego środku postawiono brzozowy krzyż. Pod nim zajmują się groby założycieli Zakładu dla Niewidomych: Matki Elżbiety Czackiej, ks. Władysława Korniłowicza, którego szczątki zostały po latach przeniesione do kościoła św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie, i ks. Antoniego Marylskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *