Cmentarz Komunalny Południowy w Antoninowie

W 1999 roku powstała kolejna nekropolia Warszawy – Cmentarz Komunalny Południowy umiejscowiona w Antoninowie w gminie Piaseczno. To jedyny cmentarz komunalny w stolicy, na którym można budować grobowce w formie kapliczek. Zarządcą obiektu, podobnie jak w przypadku Cmentarza Komunalnego Północnego, jest Miasto Stołeczne Warszawa – Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

Lokalizacja i informacje podstawowe o nekropolii

Cmentarz Komunalny Południowy położony jest przy trasie wylotowej na Kraków na skraju Lasów Sękocińskich. Jego całkowita powierzchnia zajmuje 50 ha, z czego zagospodarowano dotychczas ok. 27 ha. W bliskiej okolicy można skorzystać z firm świadczących usługi pogrzebowe. Projekt nekropolii wykonał Piotr Szaroszyk. Zgodnie z jego planem po zachodniej stronie cmentarza mają być umieszczane groby najgłębsze, tzn. takie, które posiadają najwięcej kondygnacji, natomiast po stronie wschodniej umiejscowione są groby płytsze. Pierwszy grobowiec w formie kapliczki został już wybudowany i obłożony polnymi kamieniami. Zmieści się w nim od 30 do 40 ciał.

Dane przedstawione w tabeli obok zostały pobrane z oficjalnej strony cmentarza w październiku 2020r.

Rodzaje dostępnych miejsc grzebalnych

Na terenie Cmentarza Komunalnego Południowego istnieje możliwość wszystkich form pochówków. Znajdziemy tutaj groby tradycyjne, tzn. przeznaczone do pochowania trumien, ziemne lub murowane, a także pojedyncze oraz rodzinne (wielomiejscowe). Ponadto, katakumby (nisze ścienne przeznaczone do chowania trumien), groby dziecięce ziemne, groby urnowe ziemne i murowane (pojedyncze oraz rodzinne), kolumbaria (nisze w ścianach urnowych), grobowce rodzinne (niewielkie budowle, które mogą pomieścić trumny w częściej podziemnej i nadziemnej). Wybór formy grobu i pochówku leży po stronie osoby zlecającej pogrzeb. Zakład pogrzebowy pomaga w takiej sytuacji w wyborze i realizacji wybranego sposobu pochowania ciała zmarłej osoby. Cmentarz Komunalny Południowy pozwala na pogrzeb każdego zmarłego, niezależnie od miejsca zamieszkania oraz miejsca zgonu.

Dom pogrzebowy w Antoninowie

W obrębie nekropolii znajduje się Dom Przedpogrzebowy, w którym odbywają się uroczystości pogrzebowe. W budynku mieszczą się dwie sale ceremonialne. Jedna z nich odgrywa rolę cmentarnej kaplicy katolickiej i funkcjonuje pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. W sali tej katolicką posługę pogrzebową wypełniają księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przypkach. Sprawują oni także nabożeństwa w kaplicy w każdą niedzielę. W drugiej sali odbywają się ceremonie pogrzebowe świeckie oraz pozostałych wyznań.

Wjazd na cmentarz samochodem prywatnym

Osoby odwiedzające cmentarz mogą wjechać na teren nekropolii jedynie autami osobowymi w dni robocze od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Natomiast w soboty po godz. 11.00 oraz w niedziele i święta jest całkowity zakaz wjazdu na cmentarz. Na teren nekropolii można wjechać poprzez bramę gospodarczą, dzięki odpłatnym przepustkom, które można kupić w automatach przy bramie wjazdowej  oraz w kancelarii. Cmentarz Komunalny Południowy otwarty jest codziennie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 7:00-20:00 oraz w pozostałych miesiącach od godziny 8:00 do zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *