Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie

Cmentarz na Wólce oficjalnie określany jest jako Cmentarz Komunalny Północny jest usytuowany w warszawskiej dzielnicy Bielany i jest jednym z największych cmentarzy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Obszar, jaki zajmuje nekropolia, wynosi ok. 143 hektarów, a usługi pogrzebowe są świadczone dla zmarłych bez względu na wyznanie.

Historia Cmentarza Komunalnego Północnego

Plany cmentarza pojawiły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Władze miasta zdecydowały o jego powstaniu ze względu na powolne wyczerpywanie się miejsc pochówku na innych nekropoliach. Wtedy to wyznaczono teren, na którym będzie się mieścił – północny koniec Warszawy oraz fragment obszaru Wólki Węglowej. To od nazwy tej miejscowości powstało potoczne określenie tego miejsca, czyli Cmentarz na Wólce. Osobą, której ciało jako pierwsze lokalny zakład pogrzebowy złożył do grobu na tym cmentarzu, była Pani Janina Górska. Miało to miejsce w lutym 1973 roku.

Na cmentarzu znajdują się zbiorowe mogiły ofiar z Lasu Kabackiego oraz szczątki żołnierzy niemieckich. Ponadto znajdują się tu groby takich znanych osób publicznych jak Edward Stachura – poeta, Jerzy Karaszkiewicz – aktor, Hubert Wagner – trener, czy Jerzy Wunderlich – dziennikarz.

Cmentarz na Wólce Węglowej

Nekropolia na Wólce jest cmentarzem komunalnym, dysponującym 800 wolnymi miejscami grzebalnymi. Cmentarz został podłączony do sieci wodociągowej, jednak woda, której ujęcia znajdują się na terenie cmentarza, nie nadaje się do celów spożywczych. Na cmentarnym terenie znajduje się ok. 200 kilometrów różnych alejek i dróg, jak również wiele tysięcy krzewów i drzew. Teren jest niewątpliwe godnym miejscem pochówku ciała zmarłego i został odpowiednio zagospodarowany, tak by bliscy mogli odwiedzać groby swoich bliskich. Praktycznie przez cały rok możliwe jest wjechanie na teren cmentarza własnym samochodem, oczywiście po wcześniejszym wykupieniu specjalnej przepustki.

Tabela obok zawiera najważniejsze dane dotyczące cmentarza – przygotowywana w październiku 2020r.

Pogrzeb na Cmentarzu Północnym

Ostatnie pożegnanie następuje w domu pogrzebowym. Znajdują się tu dwie dyskretne i bardzo kameralne sale, gdzie rodzina i przyjaciele mogą spędzić ostatnie chwile ze swoim zmarłym. Przy domu pogrzebowym jest przechowalnia zwłok. W latach 90-tych XX wieku powstało tu także krematorium, które jest jedyną spalarnią zwłok na terenie miasta. Firmy świadczące usługi pogrzebowe odpowiadają na potrzeby mieszkańców i znajdują się w bardzo bliskim otoczeniu cmentarza.  W swojej ofercie zawierają trumny, urny, kompleksową organizację pogrzebu, a także murowanie katakumb i pogłębianie grobów.

Kościół parafialny i obsługa cmentarza

Cmentarz graniczy z Kościołem Rzymskokatolickim pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli, gdzie obecnie odbywa się najwięcej uroczystości pogrzebowych. Przy wejściu znajdują się kwiaciarnie, toalety i parking. Zarządzający cmentarzem wprowadzili internetową usługę wyszukiwania grobów, gdzie można sprawdzić podstawowe dane na temat grobów, takich jak kto jest tam pochowany, a także do kiedy opłacony jest grób. Na cmentarzu dostępne są miejsca w grobach tradycyjnych i urnowych: murowanych rodzinnych, murowanych pojedynczych, a także ziemnych rodzinnych. Do dyspozycji są także kolumbaria i katakumby. Atutem lokalizacji cmentarza jest dobry dojazd zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *